Jak napisać dobry tekst na stronę?

blog-mergency

Statystyki nie kłamią. Dobrze napisany tekst na stronę ma duże znaczenie w wypozocjonowaniu strony w przeglądarce Google. Na czym rzecz polega?

Po pierwsze, czy warto kopiować tekst z innej strony? Nie warto. Skopiowany tekst może wpłynąć niekorzystnie na nasze miejsce w Google, a w najgorszym przypadku, wyszukiwarka Google może zablokować witrynę. W takim wypadku powrót do wcześniejszej pozycji w Google może być ciężki do zdobycia. Odpowiada za to Algorytm Panda. Oczywiście, kopiowanie tekstu z innych stron to kradzież, która może skończyć się nawet sprawą w sądzie. Oryginalność i unikalność tekstu to podstawa do osiągnięcia dobrej pozycji w Google.

Szybkie i łatwe znalezienie informacji. Wiąże się z tym pewna reguła, by podzielić tekst na tytuły, podtytuły i zwięzłe opisy zawierające najpotrzebniejsze informacje oraz odnośniki do podstron, gdzie udzielimy szczegółowych informacji na dany temat. Tytuły i podtytuły w kilku słowach muszą nawiązywać do opisu, tak, by odbiorca mógł znaleźć w szybki i łatwy sposób potrzebną mu informację. W ostatnich czasach strategia projektowania stron bardzo się rozwinęła. Zaczęto kłaść duży nacisk na witryny „przyjazne dla użytkownika” (z ang. user friendly), czyli takie, w których odbiorca doskonale się odnajduję i wszelkie informacje są w zasięgu oka lub łatwe do znalezienia. Statystyki pokazują, że odbiorca, który nie znajdzie interesującej go informacji w pierwsze kilkanaście sekund, opuszcza stronę i przechodzi do innej. Dlatego warto zwrócić uwagę na widoczne, chwytliwe tytuły i przekazanie wszystkich potrzebnych informacji.

Pisanie tekstu pod SEO. Czyli zamieszczanie zwrotów, które odbiorca wpisywałby w Google, szukając danego produktu lub usługi (np. „tanie przewozy Kraków-Warszawa”). Dlatego używane słownictwo oraz formułowanie zdań ma duży wpływ na pozycje strony w Google. Do tego dochodzi oczywiście semantyczny HTML i wiele innych czynników, ale to już robota programisty.

Błędy w pisowni. Czasem się pojawiają i zostają niezauważone. Jest wiele darmowych korektorów tekstu, do których wystarczy skopiować i wkleić treść, upewniając się, że nic na nie umknęło.